Jak ubiegać się o dofinansowania unijne?

Programy pomocowe Unii Europejskiej już od lat wspomagają biznesmenów, którzy potrzebują zastrzyku walutowego na rozbudowę swojej aktywności. Nie każda korporacja może skorzystać z takiej pomocy jednak większość ma taką możliwość. Jakie są warunki oraz kto ma prawo ubiegać się o donacje? Przyjrzymy się temu poniżej.

W tym momencie dużo korporacji korzysta z pomocy pieniężnej w postaci dotacji unijnych, jakie przyznawane są poprzez dobre programy. Najogromniejsze wsparcie udostępniane jest mikro oraz małym firmom, jednakowoż średnie także mają ogromne poparcie. Z reguły taka pomoc finansowa działa poprzez programy regionalne czy też analogiczne, a ubiegać ma prawo się o nie każdy właściciel nie za kolosalnej firmy. Dotacje unijne zezwalają finansować koszty powiązane na przykład z kupnem wyposażenia umożliwiającego ożywienie firmy. Wszystkie wydatki ponoszone w związku ze zmianą procesu produkcji czy także inwestowaniem w nowomodną techniki mogą być zwrócone na zasadzie dotacji unijnej.

W uogólnieniu jednostki gospodarcze są w stanie ubiegać się o dofinansowania unijne na cele takie jak:

• zakup środków trwałych, machin i urządzeń

• zakup działki

• zakup materiałów i prace budownicze

• leasing

• działania promocyjne

• sumpty ogólne

• szkolenia

To właśnie dzięki dotacjom dużo firm oraz przedsiębiorstw może rozwijać się oraz osiągać zyski w swojej branży. Konkurencja jest dziś niesłychanie znacząca, więc pomoc dla małych oraz średnich korporacji jest bardzo ważna by miały one szansę zaistnieć na rynku. Co ważne są dwie dyspozycje na uzyskanie pomocy finansowej. Co poniektóre oznaczają finanse bezzwrotne innymi słowy takie, które pozyskujemy bez żadnych kosztów i nie musimy ich oddawać. Drugą możliwością są pieniądze w ramach kredytu jednak o znacznie przyjaźniejszych warunkach aniżeli te udzielane przez banki. Wolno pozyskać taką pożyczkę dzięki wyjątkowym programom unijnym.

By móc ubiegać się o dotacje unijne należy przede wszystkim spełnić wyznaczone w danym programie wymagania i kryteria. Po przejściu kilku etapów kwalifikacji wolno czekać na decyzję przyznania bądź też odmowy pomocy. O wszystkich szczegółach należy dowiadywać się w okolicznych urzędach oraz instytucjach.